fbpx

Chcesz w pełni zaspokoić potrzeby dziecka? Oto drogowskaz

dyskusja 15 komentarzy

W sekcji Czytelnia przedstawię Wam przede wszystkim książki, które w ciekawy sposób pokazują rodzicielstwo, pomagają wspierać i rozwijać talenty dzieci, ale też takie, które mnie zachwycą, poruszą, zainspirują i po prostu poczuję, że chcę się nimi z Wami podzielić. W końcu jestesmy nie tylko rodzicami i choć kochamy nasze szkraby nad życie, to mamy też swoje pasje, prawda?

Na pierwszy ogień idzie książka ciekawa, bo inna. Różniąca się od tysięcy poradników o wychowaniu i opiece nad dziećmi, zalegających na sklepowych półkach.

Pewnie nie jest Wam obca teoria, że dzieci przychodzą na świat z planem rozwoju i wachlarzem potencjału, a ich kluczowym zadaniem jest go wyzwolić, by realizować swój życiowy cel. Mary Ellen Maunz, autorka książki Duchowy świat dzieci przedstawia szereg wskazówek, w jaki sposób je wspierać, by mogły wykształcić własną, niepowtarzalną osobowość.

Przyznaję, sięgnęłam po tę książkę „z pewną taką nieśmiałością”. Obawiałam się, że może za bardzo odnosić się do religii. I rzeczywiście, trochę tak jest. Autorka, proponując sposoby wprowadzania dzieci w świat praktyk religijnych rodziny, bazuje na Biblii i doktrynie chrześcijańskiej, choć zachęca, by zapoznawać najmłodszych również z innymi systemami wierzeń, a w procesie wspierania ich duchowości korzystać z dobrodziejstw jogi czy medytacji.

Ale nie ma co się zrażać

Okładka książki Duchowy świat dzieciJakkolwiek samo słowo duchowość zazwyczaj przywodzi na myśl obrzędy religijne, Mary Ellen Maunz ma na myśli raczej zainteresowanie dziecka kwestiami związanymi z sensem istnienia, a przede wszystkim jego własny wewnętrzny świat, predyspozycje oraz pasje, które chce realizować już jako kilkulatek.
Rolą rodziców jest baczna obserwacja jego działań, by możliwie jak najpełniej wspierać rozwój i pomagać mu w samorealizacji. Każdy maluch wykazuje się niezwykłym skupieniem i zaangażowaniem, jeśli pozwoli mu się na działania, które w szczególny sposób wzbudzają jego zainteresowanie. Przyglądaj się więc, jakie zabawki wybiera i nie zmuszaj do gry w piłkę, jeśli woli układać puzzle.

Mamo, pozwól mi wyjść na ten stół

Istotną rolę w procesie rozwoju odgrywają tzw. okresy wrażliwe, w czasie których maluch wykonuje pewne czynności, mające za zadanie pomóc mu w rozwinięciu określonych funkcji i umiejętności. Jeżeli dziecko nieustająco chce wspinać się po meblach, warto umożliwić mu zaspokojenie tej potrzeby. Pozwól mu ćwiczyć jak najwiecej, gdyż pomoże to w uzyskaniu właściwej koordynacji ruchowej. Zamiast zabraniać, przyjmij rolę jego Anioła Stróża i asekuruj, by nie zrobiło sobie krzywdy. Kiedy w wystarczającym stopniu opanuje tę umiejetność, samo z siebie straci zainteresowanie wspinaczką. Nie powstrzymuj szkraba przed taką aktywnością, gdyż konsekwencją może być zaburzenie ważnego etapu rozwoju. Dziecko zaś intuicyjnie wie, jaką czynność powinno ćwiczyć w danym momencie, nawet jeśli rodzic tego nie rozumie.

Przykładowe okresy wrażliwe to:
Ruch – od narodzin do 4. roku życia
Doskonalenie zmysłów – od narodzin do 5. roku życia
Język – od narodzin do 6. roku życia
Porządek – 12 miesięcy – 3,5. rok życia
Maniery, wdzięk, grzeczność – od 2. do 6. roku życia
Wyobraźnia – od 6. do 9. roku życia

Nie samą kaszką maluch żyje

Mary Ellen Maunz wychowała trójkę swoich pociech, a przez ponad czterdzieści lat pracowała z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, wykorzystując metodę opracowaną przez ikonę pedagogiki XX wieku Marię Montessori. Lata doświadczeń i obserwacji pozwoliły jej stwierdzić, że duchowe potrzeby najmłodszych często bywają zaniedbywane. Rodzice, co naturalne, chcą dać dzieciom wszystko, co najlepsze, troszczą się o to, by ich potrzeby fizyczne i emocjonalne były zaspokojone. O rozwoju wewnętrznym maluchów mówi się za to niewiele, stąd też niewystarczające wsparcie ze strony najbliższych wynika raczej z niewiedzy niż celowego działania. Wszystkie dzieci, żyjące w zgodzie ze swoją prawdziwą naturą, wspierane przez rodziców i zachęcane do słuchania swojego wewnętrznego głosu, dążą do doskonałości, wynikającej z kreatywności, pasji, otwartości oraz ciekawości świata.

Okładka książki Duchowy świat dzieciRozwój dla wszystkich, raz

Pielęgnowanie duchowości oraz akceptująca postawa rodziców ułatwia dzieciom poszukiwanie własnej drogi. To z kolei umożliwia im harmonijny rozwój w zgodzie z własną naturą oraz daje podstawy do spełnionego i szczęśliwego życia.
Świadomość tego, jak ważny dla najmłodszych jest rozwój aspektów duchowych, pozytywnie wpłynie na relacje w całej rodzinie. Koncentrowanie się na pozytywnych cechach i przykładach, wspierające rozmowy przełożą się na rozwój zarówno dzieci, jak i rodziców. Bez względu na praktyki religijne oraz wyznawane prawdy wiary, ważne jest, by nauczyć najmłodszych życia w zgodzie ze Złotą Regułą: Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Zasada ta, w podobny sposób wyrażana od tysięcy lat, obecna jest w świętych pismach wszystkich ważnych światowych religii. Dzieci potrzebują właściwych, powtarzających się przykładów, dzięki którym rozwiną świadomość, wewnętrzne standardy i duchowe nawyki, co w konsekwencji ułatwi im dokonywanie właściwych wyborów.

Przeczytać? Moim zdaniem warto

Bez względu na to, czy zdecydujecie się sięgnąć po tę książkę, czy nie, warto z niej zapamiętać to:
Naszym zadaniem jako rodziców i wychowawców jest pomoc każdemu dziecku rozwinąć pełnię potencjału, tego, kim ono naprawdę jest – a nie realizować nasz własny ideał, nasze wyobrażenie tego, kim dziecko ma się stać.

Nie wiem, czy kiedykolwiek wykorzystam drewniane figurki owiec do wyjaśnienia córce sensu biblijnej przypowieści o dobrym pasterzu, jednak Duchowy świat dzieci to porządna dawka wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem autorki. Na pewno część opisanych zabaw postaram się wyprobować. Jeśli zdecydujecie się na tę lekturę, koniecznie dajcie znać, co sądzicie o metodach, proponowanych przez Mary Ellen Maunz. W jakim wieku Wasze maluchy zaczęły zadawać Wam pytania egzystencjalne i próbowały zrozumieć, jak powstał świat? Jak sobie radzicie?

 

Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie mi bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do mojego fanpage’a, gdzie publikuję ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do mnie na Instagramie

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Bebe Talent NEWSLETTER

Zapisz się i pobierz bezpłatnie e-book "CZY MASZ W DOMU MŁODEGO EINSTEINA czyli po czym poznać uzdolnione dziecko"

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

Twoje dane są u mnie bezpieczne.

Follow Monika:

Bebetalent.pl nie jest typowym blogiem parentingowym. Powstał z misji znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak pomóc dziecku rozwinąć pełnię potencjału i odnaleźć pasję, która poprowadzi je przez życie.

Latest posts from