Blogowy przegląd hitów w tym tygodniu rozpoczynamy od bardzo sympatycznego święta. Czy wiecie, że 18. stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka? Jak wiadomo dzień święty należy święcić, więc z tej okazji upiekłam muffiny bananowo-cynamonowe. Z miodkiem oczywiście. Przepis zaczerpnięty z bloga zjem-cie.pl.
O sympatycznym misiu o małym rozumku pisze Aleksandra z bloga mamanawypasie.pl. Przygody Kubusia wpajają najmłodszym uniwersalne wartości – to, że w życiu liczy się przyjaźń, miłość, współpraca, a każdy jest godny szacunku taki, jakim jest. Jak to zgrabnie ujął sam Puchatek: „Jestem niski, gruby i bardzo z tego dumny!”. I za to go kochamy. A za co jeszcze?
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka – Za co go kochamy?
Czy rodzice rozmawiali z Wami o pieniądzach? Czy wyniosłyście z domu umiejętność zarządzania nimi? A czy Wy same rozmawiacie z dziećmi o budżecie domowym? Nie są to łatwe zagadnienia i nierzadko podchodzimy do tematu, jak „pies do jeża”, choć jednocześnie wiemy, jak ważne jest wychowywanie dzieci w duchu przedsiębiorczości. Na szczęście z pomocą przychodzi Łukasz, twórca bloga stomonet.pl*. W artykule „Sztuka pomagania innym w edukacji finansowej najmłodszych” Łukasz rozprawia się z metodą 3 słoików, stawiając na autentyczność w nauce zarządzania pieniędzmi. Jeśli sami nie przeznaczamy części swojego budżetu na pomoc innym, nie zmuszajmy do tego naszych latorośli. A jeśli to robimy, działajmy mądrze, dawajmy wędkę, a nie rybę.
Sztuka pomagania innym w edukacji finansowej najmłodszych.
*Właśnie zauważyłam, że strona Łukasza jest przebudowywana i w tej chwili nie można przeczytać tego artykułu. Zostawiam jednak link do niego, ponieważ naprawdę warto się z nim zapoznać, kiedy treści bloga ponownie będą dostępne.
O edukacji finansowej najmłodszych pisze też Diana z bloga pieniadzjestkobieta.pl. Zapytała przedszkolaków, czym są dla nich pieniądze. Odpowiedzi maluchów zaskakują, a jednocześnie dają do myślenia. Na blogu Diany znajdziecie też świetne materiały do pobrania, które ułatwią rozmowę z dziećmi na temat finansów. A to jeszcze nie wszystko. Do końca stycznia można wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody, m.in. czytnik ebooków.
Sprawdź, jak dziecinnie proste mogą być finanse! Z serii – z dzieckiem o pieniądzach.
Ewa z bloga idziecimamy.blogspot.com pisze o czymś, co przejmuje mnie grozą. Nie tylko sam problem, ale jak wynika z doświadczeń autorki, powszechność tego zjawiska. Ma ona sporo zastrzeżeń do kadry, pracującej w przedszkolach. Zamiast myśleć, że złe traktowanie maluchów, ośmieszanie ich, zabranianie pójścia do toalety, zapisywanie na czarną listę za najmniejsze nawet przewinienie, izolowanie od koleżanek i kolegów odeszło do lamusa i w obecnych czasach już się nie zdarza, powinnyśmy zachować czujność i rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się w przedszkolu. Bo najbardziej cierpią te nieśmiałe, ciche, te które najłatwiej zastraszyć. Moja córka jeszcze do przedszkola nie chodzi, tym bardziej jestem ciekawa Waszych doświadczeń mamy przedszkolaków.
Przemoc w przedszkolu to normalka.
Która z nas nie chce wychować dziecka pewnego siebie, o wysokim poczuciu własnej wartości? Doskonale zdajemy sobie sprawę, że cechy te bardzo wiele w życiu ułatwiają. Wiecie czym różni się samoocena od poczucia własnej wartości? Zajrzyjcie na bloga ronja.pl, jego autorka, Renia przybliża te pojęcia oraz pisze o tym, dlaczego oceny, nagrody i pochwały szkodzą dzieciom. W jej artykule znajdziecie również cenne wskazówki, w jaki sposób wspierać dzieci i budować u nich wysokie poczucie własnej wartości.
Zwróćcie uwagę, że Renia mieszka w Skandynawii, a tamtejszy sposób wychowania i system edukacji od lat są cenione na całym świecie, warto więc poznać jej rodzicielskie doświadczenia.
Nauka podpowiada rodzicom, jak nie zepsuć poczucia własnej wartości dziecka.
Zawsze słuchacie, co pociechy mają Wam do powiedzenia? Naprawdę zawsze? Kto nigdy nie odpowiedział dziecku „na odczepnego”, niech pierwszy rzuci kamieniem. Różnie bywa z tą matczyną koncentracją, zwłaszcza, kiedy buzia malucha się nie zamyka, prawda? Joanna z bloga coolpaki.pl w zabawnym tekście pisze, że dzieci jednak warto słuchać, w przeciwnym wypadku można bowiem szybko pożałować pochopnie wyrażonej zgody. A poza tym robi fantastyczne zdjęcia. Same się przekonajcie.
Czym skutkuje niesłuchanie dzieci.
Jeśli Wasze dzieci lubią muzykę i wykazują talent w tym kierunku, koniecznie zajrzyjcie na bloga skrzypczyni.pl. Jego autorka, Małgosia, dokonała tego, czego ja nie zdołałam ze względu na zbyt mały zapał i brak chęci na wielogodzinne ćwiczenia – została profesjonalnym muzykiem. Chętnie czytam jej bloga, kierowana nieco żalem, że nie zmobilizowałam się do choćby godziny ćwiczeń dziennie. Na grę w orkiestrze to by nie wystarczyło, ale podczas rodzinnego koncertu kolęd mogłabym spokojnie akompaniować. No nic, było minęło. W każdym razie jeśli Wasze pociechy wykazują chęci, żeby rozpocząć naukę gry na skrzypcach, Małgosia jest ogromną kopalnią wiedzy. Tym razem podpowiada, jaki instrument kupić dla młodego adepta tej sztuki.
Skrzypce na start. Jakie akcesoria? Jakie ceny?
Na przełomie roku wiele blogerek i blogerów wzięło na warsztat temat postanowień na najbliższych dwanaście miesięcy. Mogłyśmy przeczytać o ich własnych celach, wskazówki, co zrobić, by nie porzucać swoich planów najdalej w połowie lutego, dlaczego robienie listy postanowień działa, bądź nie działa, w zależności od doświadczeń autorki. Kasia z bloga czasnaziemi.pl nie ukrywa, że też uległa tej presji, pogoni za szczęściem, planowania swojego przyszłego, lepszego życia w najdrobniejszym szczególe. W końcu jednak zatrzymała się i dostrzegła, że prawdziwe szczęście ma już w tej chwili, że zawsze jest ono w zasięgu ręki. To, co dla niej najważniejsze, co budzi uśmiech na jej twarzy, to relacje z najbliższymi – synkiem, mężem, siostrą. Mnie jej wpis ogromnie wzruszył. Może wzruszy i Was.
Nie planuj szczęścia w nowym roku, bo masz już je pod nosem!
W nieco podobnym tonie pisze Basia z bloga wielkizachwyt.pl. Zamiast planować przeskoczenie kolejnych poprzeczek, pragnie w tym roku zyskać równowagę, cieszyć się każdą chwilą, znajdować wytchnienie wśród przyrody, mieć czas na swoją twórczość, na przemyślenia. Chce przypomnieć sobie to, czego zapomniała, wrócić do wyplatania wikliny. Miłość, jaką Basia darzy przyrodę, zaowocowała fenomenalnym projektem „Zachwyt w przedszkolu”, polegającym na wprowadzeniu edukacji leśnej dla przedszkolaków. Wyjazdy na łono natury, dbanie o przedszkolny ogródek pomagają budować pozytywne relacje maluchów z przyrodą. Piękne, prawda?
Równowaga w przyrodzie.
A skoro mowa o równowadze, znajdowaniu czasu dla siebie, sprawianiu sobie przyjemności… Na blogu mamaayla.blogspot.co.uk znajdziecie propozycję siedmiu filmów idealnych dla każdego rodzica. Przyznaję, że z tej listy znam tylko dwa, ale chętnie obejrzę pozostałe. Autorka wybrała filmy poruszające kwestie, z którymi wcześniej czy później możemy się zetknąć – ciąże nastolatek, homoseksualizm dziecka, cyberprzemoc. „Jak urodzić i nie zwariować” oraz „Och życie”, które miałam okazję obejrzeć, to sympatyczne komedie, które umilą Wam spokojne, zimowe wieczory.
7 filmów idealnych dla każdego rodzica
Dominika z lulankowo.pl mierzy się z tym, z czym i ja mam do czynienia – jej syn, podobnie, jak moja córka, nie lubi brudzić rąk. Dodatkowo jeszcze chłopiec niezbyt chętnie tworzy prace plastyczne. Mamie udało się jednak skłonić pociechę do przygotowania prezentu dla taty, a smyka zachwyciły nowe farbki. U nas na plakatówki jeszcze nieco za wcześnie, poza tym jakoś niespecjalnie palę się do remontu mieszkania, ale sam pomysł pracy, którą chłopcy przygotowali dla taty, jest moim zdaniem uroczy i chętnie go za jakiś czas wykorzystam.
Farby Bambino – mój sposób, by zachęcić Malucha do tworzenia.
A na koniec zaskoczenie. Z pewnością znacie maść VapoRub. Ja używam jej do łagodzenia skutków przeziębienia. I w zasadzie to wszystko. A tu okazuje się, że działa doskonale na siniaki, rozstępy, spierzchnięte usta, a nawet grzybicę paznokci. Na blogu pannaewa.com.pl znajdziecie aż 12 zastosowań ten popularnej maści. Zainteresowane?
Słoiczek cudów: 12 zastosowań VapoRub!
Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie nam bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do naszego fanpage’a, gdzie publikuję ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do nas na Instagramie