Każdego dnia obserwujesz swoje dziecko, porównujesz z rówieśnikami. Tak, każda mama to robi, nie ma co się oszukiwać i wypierać. Widzisz, że jest wyjątkowo, jak na swój wiek, błyskotliwe. Zaczynasz więc zastanawiać się, czy rzeczywiście wyróżnia się wśród kolegów, czy może tylko tak Ci się wydaje. W końcu każda mama widzi w swoim szkrabie ósmy cud świata i nic w tym nadzwyczajnego.
Dochodzisz do wniosku, że przecież możesz poddać malucha specjalistycznym testom na inteligencję. Wtedy będziesz miała czarno na białym, jak to z nim jest. Czy rzeczywiście jest wyjątkowo zdolny i inteligentny, czy zachowuje się dokładnie tak, jak inne dzieci w jego wieku. Decyzja zapadła, musisz tylko dowiedzieć się jeszcze, gdzie możesz zrobić takie testy.
Stop! Przemyśl to jeszcze raz
O wyjątkowych zdolnościach intelektualnych mówi się, kiedy dziecko uzyska wynik IQ 130 lub więcej. Granica jest jednak płynna, bo czy chłopiec, który ukończy testy z wynikiem 132 będzie znacząco różnił się od kolegi o ilorazie inteligencji 128?
Kiedy warto zrobić dziecku test na inteligencję?
Specjalistyczne testy na inteligencję mają sens wtedy, gdy chcesz, by Twoja pociecha objęta została przykładowo jakimś programem wspierania talentów. Ich wyniki mogą być wówczas jednym z decydujących kryteriów przyjęcia do programu, jeśli ubiegających się jest więcej niż przewidzianych miejsc. Możesz także rozważyć przeprowadzenie testu, kiedy uważasz, że dziecko powinno wcześniej rozpocząć szkołę.
Wzmocnij samoocenę swojej pociechy
Jeśli wyjątkowo utalentowanemu dziecku brakuje pewności siebie i wiary we własne możliwości, wynik testu, jako obiektywny dowód, może pomóc mu uwierzyć w siebie. Badanie dostarczy Ci też wartościowych wskazówek, jeśli chcesz wiedzieć, jak najlepiej wspierać dziecko w rozwoju silnych stron. Także wtedy, gdy podejrzewasz, że nudzi się na lekcjach, a omawiany materiał nie stanowi dla niego żadnego wyzwania, test ułatwi podjęcie decyzji o ewentualnym przeniesieniu do wyższej klasy
Jeśli już robić, to w jakim wieku?
Testy na inteligencję umożliwiają względnie rzeczową ocenę możliwości intelektualnych dziecka, ale uwaga… dopiero od wieku szkolnego. Weź jednak pod uwagę, że przeprowadzane są testy różnego rodzaju, a każdy z nich ocenia inne możliwości i umiejętności, przykładowo szybkość, z jaką badany przetwarza informacje, logiczne czy też przestrzenne myślenie, kreatywność w zakresie znajdowania rozwiązania problemów. Żaden test nie jest w stanie ustalić wszystkich zdolności dziecka, aczkolwiek są takie, które obejmują szerokie spektrum umiejętności. Możesz oczywiście poddać dziecko kilku testom, ale miej świadomość, że uzyskasz różne wyniki. Przeanalizuj je dokładnie zanim skrzywdzisz dziecko zbyt wysokimi lub za niskimi oczekiwaniami. Jego zdolności mogą ujawnić się chociażby w szybkiej nauce języków obcych, a nie jest to jednoznaczne z ponadprzeciętnie wysokim ilorazem inteligencji.
A czy nie można poddać testom przedszkolaków?
Owszem istnieją testy sprawdzające możliwości dwu- lub trzylatków, ale dopiero u dzieci w wieku szkolnym można założyć, że kiedy test zostanie powtórzony, uzyska się zbliżone wyniki. W przypadku maluchów trudno mówić o kontrolowanym przeprowadzeniu badań. Jak wyobrażasz sobie zmotywowanie trzylatka, by wszystkie zadania wykonał z maksymalnym skupieniem i starannością? Rozwój dzieci w tym wieku przebiega tak dynamicznie, że wynik testu odpowiadałby danej chwili. Wystarczy kilka tygodni, by dziecko znacząco zwiększyło swoje możliwości i nabyło umiejętności, które sprawią, że wyniki niedawnego testu zupełnie stracą na znaczeniu.
Inteligencji nie zmierzysz tak ławo jak wzrostu
Wyniki testów u małych dzieci zależą od wielu czynników, również tak prozaicznych, jak choćby fakt, że miały zły dzień lub nie polubiły osoby badającej. Na tym etapie niemożliwe jest wyciągnięcie jednoznacznych wniosków, które pozwolą przewidzieć, w jaki sposób przebiegał będzie intelektualny rozwój testowanego. Rezultaty kilku przeprowadzonych testów mogą się od siebie znacząco różnić, co najlepiej porównać z biegaczem, który na każdym treningu uzyskuje inny czas.
Krótko mówiąc, rozważ przeprowadzenie testu, kiedy uzyskane wyniki odpowiedzą na postawione wcześniej pytanie lub ułatwią podjęcie decyzji. W innym przypadku odpuść. Nie ma sensu poddawać dziecka ogromnej presji tylko po to, żeby mieć na papierze, że ma wysokie IQ.
Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie mi bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do mojego fanpage’a, gdzie publikuję ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do mnie na Instagramie